Červený trpaslík


Červený trpaslík - Epizody - Scénáře - Posádka - Herci - Dabing - Ze zákulisí - Hnidopich - Náboženství - Vesmír - Direktivy - Havárky - Nadávky - Postřehy - Texty - Hudba - Mobil - Kostýmy - Dodatky - Sex - Kuchařka - Filmotéka - Slovník - Kalendář - Obrázky - Film - Quiz - Fantazie - NSFAQ - Vzkazy - Srazy - Download - Merchandising - Kontakty - Diskuse - Facebook
Dnes je 22.07.2024

Naše tipy
Přidejte si nás do položky Oblíbené.

Relaxační folie

Informace
Vzkazy
14863
NSFAQ
1354
Quiz
6

Facebook

Sponzoring

Slovník

A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž



písmeno D

DALAJLÁMA: (1935-) Duchovní vůdce Tibetu, který na protest proti čínské okupaci žije v exilu.
Jeden z hodných parafínů ve Voskovém světě.Explodoval.(24.Roztavení)

DALLAS: Město v americkém Texasu, kam se omylem dostal Lister s ostatními, zabránil atentátu na Kennedyho a způsobil tím převrat v dějinách 20.století. Později se mu podařilo vrátit vše do původního stavu. Toto město proslavil také J.R. Ewing.(37.Pekelně ostrý výlet)

DAN: Listerův adoptivní strýček. Když šel na záchod, bylo to slyšet na míle daleko.(50.Pete I)

Danajský dar: Přeneseně dar přinášející zkázu. Název dostal podle Řeků (Danaů), kteří použili k vítězství ve trojské válce záludného triku. Nechali přivézt před brány Troje obrovského dřevěného koně jako výraz úcty ke svým sokům. Pak zdánlivě odtáhli, ale ve skutečnosti se ukryli dovnitř. Trojané si odvlekli koně za hradby a šli spát. Jejich hloupost musela být potrestána tím, že je někdo oddělal v posteli. Lister si myslel, že by se proto danajskému daru mělo říkat spíš podle Trojanů - dacanský dar.(26.Inkvizitor)

DARCY: Postava z knihy "Pýcha a předsudek". Pyšný a arogantní mladý šlechtic. Přítel pana Bingleyho. Na konci knihy se oženil s Elizabeth Benetovou.(42.Žádná legrace)

DAVRO: Génius 23.století. Jeden z tvůrců Legie(32.Legie).
Pozn. Vzorem pro jméno byl pravděpodobně Bobby Davro, britský komik.

DAYOVÁ Doris: (1924-) Americká herečka, zpěvačka a ekoložka.
Jedna z hodných parafínůve Voskovém světě. Zahynula před příchodem Listera a spol.(24.Roztavení)

DEGANWY: Kraj ve Walesu. Lister zde byl na letním táboře pod dozorem paní Fosterové(11.Queeg).

DEGEN a spol.: Hudební skupina, kterou založil Lister. Proslavila se hitem Om.(17.Fotostroj času)

DELIUS Frederick: alias "Popový Delius". (1862-1934) Britský skladatel. Jeho práce zahrnovaly jak operu tak i orchestrální a chrámovou hudbu a písně.(23.Jiná dimenze)

DÉMONI: Posádka Červeného trpaslíka, která vznikla po poruše triplikátoru. Koncentrovala v sobě veškeré zlo. Zlý Lister byl zastřelen a ostatní se rozplynuli.(29.Démoni a andělé)

Den lumíků: Označení, které použily noviny pro den, kdy vyskočilo z okna všech pět lidí, kteří volali Rimmerovi na linku důvěry. Jeden z nich si chudák spletl číslo, volal si o výsledky kriketu. Viz. lumík.(18.Poslední den)
Pozn. Údaje o mrtvolách se rozcházejí, je možné, že Rimmer měl na svědomí jen čtyři.

DESCARTES René: (1596-1650) Francouzský filozof a matematik, známý výrokem "Myslím, tedy jsem.", který parafrázoval jak Kryton, tak Mluvící toustovač.(20.DNA)
Pozn. Snadno se zaměňuje s Pepkem námořníkem.

Dětská encyklopedie vesmíru: Kniha, ze které čerpal Holly své znalosti. Jako jediná měla obrázky.(11.Queeg)

DIBBLEY Dwane: Kocourova identita v halucinačním totalitním státě. Nevkusný trouba se zubama jako druidská [viz.níže] svatyně. Nosí nylonovou košili a termosku. Někdy také uváděn jako Duane.(30.Návrat do reality)
Pozn. Většinu svých rysů získala tato postava od Jerry Lewise z amerického filmu "Bláznivý profesor" (1963).

Dillinium: Látka, kterou zmrazil Lister emocuce a Dwane Dibbley [viz. výše] zbytek posádky.(34.Polymorf II)

Dimenze 165: Dimenze, která se stala osudnou Esu Rimmerovi, když zahynul u neutronové výpusti.(38.Nachystejte květináče)

DINGLEBATOVÁ Myra: Herečka, která hrála hlavní roli v remaku "Casablanky".(8.Lepší než život)

Díra: Místo, kam jsou na Červeném trpaslíku posíláni vězni za závažná provinění, jako je kupříkladu zesměšnění kapitána.(50.Pete I)

Direktiva: Předpis Vesmírného sboru, které ve vesmíru platí jako zákon a má především chránit posádky lodí. Není to soubor zlomyslných nařízení, namířených proti komukoliv. Rimmer se řídí vlastními direktívami.(11.Queeg)

DIVA DROID INTERNATIONAL: Velká společnost, která vyrobila Krytona i další roboty.(18.Poslední den)

DIVOCH: (1954) Americký film s Marlonem Brandem a Lee Marvinem o bandě motorkářů, terorizující malé městečko.(7.Kryton)

DIXON Reggie: (1904-1985) Anglický varhaník. Jeho hudbu pouštěl Rimmer pro rozptýlení ostatním v karanténě.(28.Karanténa)

DLOUHÝ JOHN SILVER: Postava z knihy Roberta Louise Stevensona Ostrov pokladů. Pirát s dřevěnou nohou, který nosil na rameni papouška.(21.Spravedlnost)

DONALD: Hypnoterapeut, díky kterému Rimmer objevil, že byl v jednom ze svých minulých životů eunuchem Alexandra Velikého.(14.Trosečníci)

DOYLE Sebastian: Listerova identita v halucinačním totalitním státě. Šéf ministerstva proměny a masový vrah.(30.Návrat do reality)

DOYLE William: Rimmerova identita v halucinačním totalitním státě. Nevlastní bratr Sebastiana Doyla [viz. výše]. Hnusná otrhaná, lidská troska, plivátko, které páchne jako tchoří latrína.(30.Návrat do reality)

Dready: Listerův osobitý účes.(1.Konec)

DRSŇÁK Dan McGrew: Rimmerova postava v Ulicích Lareda. Jeho pěsti budí posvátnou úctu.(33.Pistolníci z Apokalypsy)

Druid: Keltský kněz od antické doby až přibližně do 6. století, zastávající podle potřeby i práci učitele, lékaře či soudce. Druidům bývaly připisováný nadpřirozené schopnosti.(30.Návrat do reality)

DUEL: (1971) Jeden z prvních filmů Stevena Spielberga, díky němuž má Rimmer od dětství jizvu na krku. Pohádal se s kamarádem a ten po něm hodil kazetu. Rimmer se mu za to vymočil do napařovačky a kamarád musel pak chodit ve žlutém tričku.
Pozn. Tím kamarádem musel být určitě Smith Wesson.(52.Jenom sympaťáci...)

DUNCAN: Listerův nejlepší přítel v dětství. Naučil ho, jak si může připevnit zrcátka na boty, aby viděl holkám pod sukně. Odstěhoval se do Španělska kvůli práci, kterou odvedl na jedné bance. Lister na něj vzpomíná, když se podívá na boty.(10.Škvíra ve stázi)
Pozn. V originále nebyl tím, kdo práci odvedl, Duncan, ale jeho otec.

Důstojnický klub: Místo, kde se konal večírek na Krytonovu počest. Kryton se tady poprvé opil.(18.Poslední den)

DUTOHLAV: Oblíbená Kocourova přezdívka pro Rimmera.(10.Škvíra ve stázi)