Červený trpaslík


Červený trpaslík - Epizody - Scénáře - Posádka - Herci - Dabing - Ze zákulisí - Hnidopich - Náboženství - Vesmír - Direktivy - Havárky - Nadávky - Postřehy - Texty - Hudba - Mobil - Kostýmy - Dodatky - Sex - Kuchařka - Filmotéka - Slovník - Kalendář - Obrázky - Film - Quiz - Fantazie - NSFAQ - Vzkazy - Srazy - Download - Merchandising - Kontakty - Diskuse - Facebook
Dnes je 16.07.2024

Naše tipy
Přidejte si nás do položky Oblíbené.

Relaxační folie

Informace
Vzkazy
14863
NSFAQ
1354
Quiz
6

Facebook

Sponzoring

Slovník

A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Žpísmeno H

HABSBURKOVÉ: Evropská královská dynastie původem z Rakouska-Uherska. V 10. století se příslušníci rodiny stali vládci Německa a Svaté říše římské. Moc Habsburků rostla, až se rozlezli po celé Evropě. Ovládli také Čechy, i přes odboj statečných českých buditelů, jako byl například Jára Cimrman. Jejich vliv skončil počátkem 20. století.(36.Návrat do reality)

Hackhackhack ah hachhachah: Nejhezčí dcera náčelníka Kinitawiů. Lister se s ní oženil výměnou za kyslíkový generátor a o svatební noci od ní utekl.(34.Polymorf II)

HÁDES: V řecké mytologii bůh mrtvých, podsvětí a podzemních pokladů. V římském náboženství označován jako Pluto.(32.Legie)

Halucinační totalitní stát: Fiktivní stát, ve kterém se Lister a ostatní ocitli, když byli zasaženi inkoustem z Olihně beznaděje.(30.Návrat do reality)

Hammondovy varhany: Elektrické varhany vynalezené roku 1934 v Americe Laurenem Hammondem (1895-1973). Rimmerova oblíbená hudba. Sám zastával čestnou funkci tajemníka Společnosti Hammondových varhan. Každou středu večer pořádal na Červeném trpaslíku varhanní recitál. Ubohá posádka...(23.Jiná dimenze)

HAMMY křeček: Hlavní postava původní řady Příběhů od řeky. Hlodavčí obdoba Marlona Branda. Kamera ho milovala, ale po skončení seriálu nemohl najít práci a zapomnělo se na něj. Pak přišla poslední ťafka - křečkogramy - hlodavčí obdoby hologramů.[viz. níže](19.Kamila)

HANNAH: Pes Listerova adoptivního otce. Lister má fotografii Hannah u otcových nohou a to je jeho jediná památka na otce.(2.Ozvěny budoucnosti)

HARDY Oliver: (1892-1957) Obtloustlá část nerozlučného amerického komediálního dua Laurel a Hardy. Od 20. let do poloviny 40. let spolu natočili přes 200 úspěšných filmů a scének. Humor byl založen na jejich odlišnosti, díky které se vzájemně skvěle doplňovali.(37.Pekelně ostrý výlet)

HARDY Robert: (1925-) Britský herec mimo jiné obdařen i výrazným hlasem, často účinkuje nejen v televizi, ale i v rozhlase.(11.Queeg)

Harlekýn: Edice levných paperbakových knih, ve které vycházejí sladkobolné příběhy pro ženy. Existuje několik řad edice, ale nejznámější je bílá (romantické příběhy) a červená (příběhy vášně).(10.Škvíra ve stázi)

HARRIS: Somrák z Červeného trpaslíka, kterému zřejmě patřily halucinogenní houby, kterými Lister Rimmerovi zpestřil snídani. Následkem toho se Rimmer předvedl na inspekční přehlídce nahatý s plaveckými brýlemi a rukavicemi a poněkud agresivní.(10.Škvíra ve stázi)

HARRISONOVÁ: Členka posádky Červeného trpaslíka. Zahynula při nukleární nehodě a dostala šanci žít znovu jako hologram [viz. níže]. Po seznámení s novou posádkou však zjistila, že jsou i horší věci než být mrtvá.(25.Hololoď)

HASSELHOFF David Michael: (1952-) Americký zpěvák a herec. Známý především ze seriálů "Pobřežní hlídka", "Baywatch Nights" a "Knight Rider".(24.Roztavení)

HECTOR: Manžel Kamily, hermafrodit.(19.Kamila)

HEFNER Hugh: (1926-) Americký vydavatel a zakladatel Playboye (1935).(8.Lepší než život)

HEIDEGGER: Jeden z géniů 23.století a tvůrce Legie.(32.Legie)
Pozn. Vzorem pro jeho jméno byl Martin Heidegger (1889-1976), německý filozof.

Heimlichův zákrok: nebo také manévr. Určený k vypuzení předmětu, který ucpal dýchací cesty. Osoba provádějící h.z. se postaví za postiženého, obejme jeho hrudník, sepne ruce nad nadbřiškem a krátce a intenzívně stlačí tuto oblast směrem dovnitř a nahoru. Vzniklý přetlak pomůže vdechnutý předmět vytlačit. Manévr vymyslel americký chirurg Henry J. Heimlich (1920-) v roce 1970.
Tuto metodu použil Kryton na plačící Kochanskou.(40.Zkouška kanálem)

HELENA Trojská: Nejkrásnější žena v řecké mytologii, dcera Ledy a Dia. Provdala se za spartského krále Menelaa. Její únos trojským princem Parisem byl příčinou trojské války, která trvala deset let.(26.Inkvizitor)

HENDRIX Jimi: (1942-1970) Americký zpěvák a kytarový génius. Zemřel na předávkování drogami.(31.Psirény)

HERMES: Kosmická loď zničená chameleonským virem.(52.Jenom sympaťáci...)

HESS Rudolf: (1894-1987) Německý nacistický pohlavár. V roce 1941 uskutečnil v pomatení smyslů soukromý let do Anglie, aby dojednal spojenectví. Byl zatčen, odsouzen na doživotí a zbytek života prožil osaměle ve Špandavské věznici v Berlíně.(21.Spravedlnost)

HIGGINS Henry: Hlavní postava románu "Pygmalion". Arogantní a sebestředný profesor filologie.(46.Zpátky v červeném II)

HILLY: Palubní počítač na Červeném trpaslíku v paralelním vesmíru. Holly se do ní zamiloval a změnil si podle ní svou tvář.(12.Paralelní vesmír)

Hippies: Hnutí rozšířené ve druhé polovině 60. let 20. století. Jeho příslušníci, přezdívaní "Děti květin" vyzývali k míru a lásce, měli dlouhé vlasy a nepracovali.(10.Škvíra ve stázi)

HITCHCOCK Alfred: (1899-1980) Režisér a producent, který bývá díky svým filmům označován jako "Mistr hrůzy". Nejslavnějšími jeho díly jsou "Psycho", "Ptáci" a "Vertigo". V televizi měl také pořad nazvaný "Alfred Hitchcock uvádí", který začínal pohledem na jeho siluetu. Podobný obrázek se naskytl Rimmerovi při pohledu na Listera, když jednou ve strojovně zhaslo světlo.(16.Výměna těl)

HITLER Adolf: (1889-1945) alias "Prcek se stupidním knírem". Nacistický diktátor, který rozpoutal druhou světovou válku. Trpěl velikášstvím, paranoiou a záchvaty vzteku.
Vrchní zlý parafín ve Voskovém světě. Byl zastřelen a roztavil se.(12.Paralelní vesmír)

HLAD: Jeden z Pistolníků z Apokalypsy.(33.Pistolníci z Apokalypsy)

HOLDEN "Pašík" Fred: Bývalý Rimmerův spolužák. V dětství prťavý, uhrovitý kripl, který odfoukl peřinu, když si dal k večeři květák. Když vyrostl, vynalezl relaxační fólii a stal se v šestadvaceti letech milionářem.(17.Fotostroj času)

HOLDER: Jeden z géniů 23.století a tvůrce Legie.(32.Legie)
Pozn. Vzorem pro jeho jméno byl Alfred Theofil Holder (1840-1916), rakouský jazykovědec.

HOLLISTER Frank: Kapitán Červeného trpaslíka. Zahynul při nukleární nehodě a byl znovu vzkříšen nanoboty. Jeho koníčky byly žvýkání a polykání. Není se co divit, ve skutečnosti to byl obyčejný pekař, který to trikem dotáhl na kapitána.(1.Konec)

HOLLISTEROVÁ Martha: Manželka kapitána Hollistera [viz. výše]. Její borůvkové muffiny kapitánovi ve vesmíru velmi chyběly. Rimmer pokládal omylem její snímek za záběr z "Planety opic".(10.Škvíra ve stázi)

HOLLY: Holografický palubní počítač 10. generace na Červeném trpaslíku. Původně mě IQ 6000, ale vlivem počítačové senility se během tří milionů let smrsklo na 60.(1.Konec)

HOLLY HOP DRIVE: nebo také Hollyhopský pohon. Hollyho [viz. výše] vynález, který měl posádku dopravit na Zem, ale dostal ji jen do paralelního vesmíru.(12.Paralelní vesmír)

Hologram: Plastický obraz tvořený paprsky, které vycházejí z holografické projekční místnosti nebo z holosrdce [viz. níže]. Existují hologramy na měkké světlo a na tvrdé světlo, které jsou hmotné.(1.Konec)

Hololoď: Loď nulové hmotnosti a objemu, určená pro výzkumné cesty, jejíž posádka je tvořena inteligentními hologramy [viz. výše].(25.Hololoď)

Holosrdce: Malý předmět, velmi sofistikovaný hardware. Centrum a hlavní část hologramu [viz. výše], znamená pro něj totéž, co srdce pro skutečného člověka.(24.Roztavení)

Holovirus: Virus šílenství, kterým doktorka Lanstromová nakazila Rimmera. Dalším příznakem byl vražedný pohled a telepatické i telekinetické schopnosti.(28.Karanténa)

Holubiččí program: Antivirový program, šířící v celém počítačovém systému mír. Podařilo se ho vytvořit Krytonovi a zničit jím Armageddon.(33.Pistolníci z Apokalypsy)

HOOVER Edgar J(ohn): (1895-1972) Mocný a kontroverzní ředitel FBI 48 let, který se zaměřil především na boj proti organizovanému zločinu.
V pozměněné časové linii se stal prezidentem USA. Byl vydírán kvůli svým fotografiím na večírku transvestitů a přivedl zemi ke zkáze.(37.Pekelně ostrý výlet)

HUDZEN 10: Nový typ androida, který měl nahradit ve službě Krytona. Během několikatisícového putování po vesmíru se mu opotřeboval chip normality. Potom, co se dozvěděl, že neexistuje křemíkové nebe, zemřel na metafyzickou rozpolcenost.(18.Poslední den)

HUGO Victor: (1802-1885) Francouzský spisovatel. Nejznámějšími díly jsou "Chrám Matky boží" (1831) a "Bídníci(Ubožáci)" (1962).(4.Čekání na Boha)